ضوابط تبلیغات در تلویزیون

فضایی آگهی های تلویزیونی با توجه به این که توسط چند گروه خاص تولید می شوند فضایی مشابه و یکسان دارد. فضایی که در برخی از آن ها بسیار با زندگی واقعی مغایرت دارد. گاهی فضا بسیار لوکس و همه خندان هستند گویی که خرید محصول باعث خوشحالی و رفاه افراد می شوند و فضای زندگی افراد کمی بالاتر است سطح متوسط جامعه است. جایی خوانده بودم که در برخی کشورها روی تبلیغات سخت گیر هستند خصوصا تبلیغ کودک مثلاً تبلیغات نباید کودکان را ترغیب به خرید کنند چرا که شاید برخی توان خرید نداشته باشند و این باعث فشار به خانواده و کودک شود.

Image result for consuming culture

برایم سوال شد که در تلویزیون ما در این سال ۱۳۹۸ با وجود مشکلات معیشتی مردم چرا اینقدر تبلیغات لوکس نشان داده می شود، چرا محصولاتی مثلا کت و شلواری تبلیغ می شود که معمولا آن ها که نمی دانند پول خود را چه طور خرج کنن به سراغش می روند و یا حتی مثلا در این تبلیغ دلیل محبوبیت و ارزش، لباس تعریف می شود چیزی که بسیار با آموزه های قبلی ما تفاوت دارد.

برایم سوال شد مگر در اوایل انقلاب اصلا به کل آگهی تلویزیونی منع نشده بود، حال نه به آن شوری اما نه به این شیرینی. دقت در آگهی ها خیلی مهم است به راحتی با بی دقتی می شود در خلاف جهت دلیل انقلاب اسلامی ایران حرکت کرد و مصرف گرایی، توجه به ظاهر به جای ارزش ها را تبلیغ کرد.  کمی گشتم ببینم در ایران چه قوانینی روی آگهی های تلویزیونی نظارت می کند، متوجه شدم خوشبختانه ضوابط زیاد هست اما اجرای آن گویا انجام نمی شود.

به طور کلی خواندن و مطالعه ی این ضوابطه به نظرم بسیار مفید آمد، یعنی از روی فکر نوشته شده اند، و هم برای مخاطبان و هم برای تولیدکنندگان می تواند مفید باشد. حتی برای اینفلوئنسرها در شبکه های احتماعی نیز می تواند مفید باشد، گاهی دیده ام برخی از اینفلوئنسر ها در تبلیغات شان و شخصیت خود را پایین می آورند، مثلا خود بازدید صفحه یا مهارت عکاسی کافی است دیگر نیازی به وانمودی از خوشحالی خرید آن محصول یا خوردن با ولع آن خوراکی نیست.

ادامه خواندن “ضوابط تبلیغات در تلویزیون”

معرفی کتاب هایی در فیلمنامه نویسی فیلم انیمیشن و سینمای زنده

سلام دوستان امروز می خواهم به شما چند کتاب برای آموزش فیلم نامه نویسی معرفی کنم

امیدوارم از کتابخانه ی محلتان، دانشگاهتان امانت بگیرید، یا هدیه بگیرید یا تهیه کنید و هدیه بدهید و خلاصه کیف کنید.

اول از همه کتاب خیلی خیلی محبوب من :

داستان، ساختار، سبک و اصول فیلمنامه نویسی اثر رابرت مک کیکتاب داستان، ساختار، سبک و اصول فیلمنامه نویسی اثر رابرت مک کی thumb 1 1

ادامه خواندن “معرفی کتاب هایی در فیلمنامه نویسی فیلم انیمیشن و سینمای زنده”